Detektor EMS

Elektromagnetické pole se vyskytuje takřka všude (výjimkou je Faradayova klec, kde je částečně odstíněno – dokonalé odstínění neexistuje), zvýšenou intenzitu lze registrovat u elektrického vedení, transformátorů či elektráren. K registraci intenzity elektromagnetického pole slouží právě zde popsaný přístroj

Popis funkce

Srdcem celého zapojení je Io1 LM 3914, který obsahuje deset komparátorů, ty ovládají deset výstupů pro led diody. Každý komparátor má jeden vstup připojen na vstup napětí přes vnitřní zesilovač a druhý vstup je připojen na určité místo v odporovém řetězci. Oba konce odporového řetězce jsou vyvedeny na vývody 4 (Rlo) a 6 (Rhi). Pin 4 je připojen na záporný pól napájení, to zaručí indikaci napětí od nuly. Pin 6 je spojen s výstupem referenčního napětí o hodnotě 1,25V proti pinu 8 a připojen přes rezistor R2 na záporný pól napájení. Znamená to, že led dioda D1 se rozsvítí při napětí 1,25V, jednotlivý krok mezi led diodami bude činit 125mV. A to je přímo ideální pro měření elektromagnetického pole, které málokdy dosahuje vyšších hodnot.

Připojením pinu 9 na napájecí napětí se změní mód provozu z bodového na páskový – v bodovém provozu svítí jen led dioda, která odpovídá vstupnímu napětí, kdežto v páskovém provozu svítí led, jejíž hodnota odpovídá napětí na vstupu a všechny s menší hodnotou. V praxi se vyplatí více bodový provoz, protože elektromagnetické pole transformátorů, monitorů a vůbec všeho co vysílá do okolí elektromagnetické vlny a je napájeno síťovým napětím, kolísá. Tedy i při bodovém provozu může svítit i více led. Nehledě na to, že bodový provoz má nižší odběr. Změnou hodnoty odporu R1 je možné měnit citlivost.

Konstrukce

Jak je patrné ze schématu, konstrukceje velmi jednoduchá a ani začátečníkovi by neměla činit obtíže. Přesto mi dovolte několik poznámek. Led diody jsou vsazeny do děr o průměru 3mm v rastru 5mm. Napájecí napětí se pohybuje v rozsahu asi 3,6 – 12V, přičemž při napětích vyšších než 5V je nutné každé led předřadit ochranný odpor s odpovídající hodnotou. Jako anténa postačí kus drátu, ale elegantněji vypadá, použijete-li teleskopickou anténu. Pokud očekáváte od přístroje časté používání, jistě se vyplatí investice do akumulátorů, nemusí mít velkou kapacitu. Akumulátory mohou být, jako v mém případě, integrované přímo v přístroji, je tam dost místa.

Seznam součástek
R110M
R2470
Io1LM 3914
D1-D10Led 3mm zelená
Krabička U-KP 19
Anténa
Patice na IO1 18 pin

Ke stažení


Vložit nový komentář

Jméno
E-mail
Kód Napište sem druhé slovo této věty
Text

Komentáře k článku

Hucek František 6. 3. 2011 12:19
Měl bych také zájem o koupi.
:: Úvod :: Elektronika :: Programy :: Ostatní :: Kontakt ::

Vyhledávání

Novinky

18. 6. 2010 Graf funkce 18. 6. 2010 Barvy 18. 6. 2010 Běh widows
KonstrukceSvětelné efekty s 7489Hodiny, stopky, skóreMultibarevné světloDetektor EMSPraxeBarevný kód rezistorůČasovač 555